کد خبر : 208682
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۴

فاجعه افت آب در دشت‌های ممنوعه استان با بیش از ۴۶ متر / در ۳ دهه اخیر شاهد افت ۱۷ میلیون متر مکعبی آب در دشت‌ های زنجان بودیم

فاجعه افت آب در دشت‌های ممنوعه استان با بیش از ۴۶ متر / در ۳ دهه اخیر شاهد افت ۱۷ میلیون متر مکعبی آب در دشت‌ های زنجان بودیم

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، اکبر باقری، امروز در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه شاهد ۷۰ درصدی کاهش آب سد تهم هستیم، گفت: در سالجاری ۲۳۴ میلی متر در استان بارش بوده است. سرپرست شرکت آب منطقه‌ای زنجان،  با بیان اینکه در سال گذشته استان زنجان ۷ درصدی بارش منفی داشت،  ادامه داد:

فاجعه افت آب در دشت‌های ممنوعه استان با بیش از 46 متر / در 3 دهه اخیر شاهد افت 17 میلیون متر مکعبی آب در دشت‌ های زنجان بودیم

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، اکبر باقری، امروز در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه شاهد ۷۰ درصدی کاهش آب سد تهم هستیم، گفت: در سالجاری ۲۳۴ میلی متر در استان بارش بوده است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای زنجان،  با بیان اینکه در سال گذشته استان زنجان ۷ درصدی بارش منفی داشت،  ادامه داد: مجموع ورودی سد تهم امسال ۳میلیون متر مکعب بوده است.

وی، با اشاره به حجم موجود ۲۳ میلیون لیتری آب در سد تهم در مقایسه با سال قبل گفت: در سال جدید  ۲۴ میلیون ونیم آب در سد تهم وجود دارد.

این مسئول در استان، با اشاره به ورود ی آب به  سد های استان در سالجاری، گفت: کل حجم سد گلابر ۱۶میلیون لیتر بوده است و در حال حاضر نیز شاهد کاهش ورودی آب به  اکثر سد های استان هستیم.

به گفته سرپرست آب منطقه‌ای استان، در حال حاضر دو طرح سد مهم تامین آب شرب در استان در حال اجرا است، سد مراش ۶۵درصد پیشرفت فیزکی دارد و سد بلوبین نیز در با پیشرفت قابل قبول در حال اجرا است.

وی، با بیان اینکه با آبگیری سد مراش ۹۲روستا واقع در منطقه غربی زنجان تامین آب خواهد شد، افزود: کیفیت آب سد مشمپا مورد تایید با کیفیت آب مصرفی مناسب برای تامین شرب در قسمتی از استان است.

سرپرست آب منطقه ای زنجان، با اشاره به تامین آب سد دندی در راستای تامین آب مورد نیاز منطقه ای از  استان، تصریح کرد: در سال گذشته ۳۲۰ حلقه چاه غیر مجاز مسدود شده است و در سالجاری نیز ۵۳حلقه چاه غیر مجاز در راستای حفظ و حراست و مدیریت بهینه مصرف مسدود شده است.

باقری، همچنین با اشاره اهمیت مدیریت بهینه مصارف آب در حوزه کشاورزی در خصوص نصب کنتور های هوشمندو…، تصریح کرد: در این راستا در استان شاهد صرفه جویی  ۱و نیم میلیون متر مکعبی آب در حوزه کشاورزی بودیم.

وی، با شاره به اعمال محدودیت مصرف آب در دشت های ممنوعه در شهرستانهای استان، تاکید کرد: شاهد خروجی مطلوب مدیریت آب در حوزه کشاورزی با همکاری نهادهای علمی و آموزشی و متولیان دراین زمینه بودیم.

سرپرست شرکت آب منطقه ای زنجان، از اجرای طرح سد مشمپا بعنوان مهمترین منبع تغذیه آب که در حال احداث است یا کرد و گفت: این طرح دارای پیشرفت ۴۰درصدی است.

وی، با اشاره به آورده وضعیت رودخانه تهم در مقایسه با سال قبل با اجرای طرح انقباضی با مساعدت شرکت آب و فاضلاب استان، گفت: شاهد بهبود وضعیت بارشها و تامین نسبی آب در این سد هستیم.

سرپرست آب منطقه ای زنجان، با بیان اینکه در آینده چاره ای به جز اجرای طرح سد مشمپا برای تامین آب شرب در زنجان نداریم، تاکید کرد: با بهره بردرای از سد مشمپا در زنجان وضعیت کمبود آب زنجان تا حدودی بهتر خواهد شد.

باقری، بهره بردرای از سد مشمپا را منوط به تامین اعتبارات به موقع اعلام کرد و گفت: پیش بینی می شود این سد مهم تا دو سال آینده به بهره بردرای برسد.

وی، استرداد حق آبه قزل اوزن را با سهم آبی برای کشاورزان منطقه به میزان ۱۰۹میلیون لیتر مهم ارزیابی کرد.

این مسئول در استان،  وضعیت ۵ دشت استان را بحرانی اعلام کرد و گفت: دشت های شهرستانهای ابهر،  زنجان، خرمدره، قیدار، سجاس و خرمدره وضعیت مناسب آبی ندارند.

به گفته سرپرست آب منطقه ای زنجان، دشت زنجان از سال ۷۰ تا ۱۴۰۰تقریبا ۱۶و نیم متر افت آب داشته است.

باقری، با بیان اینکه سجاس ۱۱متر دست ، ابهر۳۰ متر،  قیدار تقریبا ۱۳ متر و زرین آب و۱۱متر افت داشته است، تاکید کرد: در استان در ۳ دهه اخیر شاهد کاهش و افت ۱۷ میلیون متر مکعبی آب در دشت ها بودیم.

سرپرست آب منطقه ای زنجان، با اشاره به اینکه ظرفیت چاه های عمیق در این دشت ها پر شده است، افزود: استفاده از پساپ صنعتی در حوزه صنایع بزرگ استان مهم و اساسی است.

وی، استان زنجان را جزو استانهای تخصیص صد درصدی اعتبارات، عنوان کرد وگفت: پیش بینی می شود سد بلوبین در سالجاری افتتاح شود.

باقری همچنین خبر از بهره بردرای از  سد مراش در سال  ۱۴۰۳ داد و گفت: در صدد بهره برداری از این دو منبع آبی مهم در زمان پیش بینی و زمان بندی شده هستیم.

این مسئول در خصوص بازیافت یا باز چرخانی آب درحوزه صنایع نیز ، گفت: این مورد در به سازمان صمت ابلاغ شده و زنجان دارای تپانسیل مطلبو در این زمینه است.

باقری با اشاره به طرحهای مطالعاتی در خصوص مدیریت روان آبهای استان، نیز،تاکید کرد: شرکت آب منطقه ای زنجان، هیچ اختیاری در خصوص باروری ابرها ندارد و این جزو تصمیمات وزارتی است در این خصوص هم تا آنجا که ما مسئولیت در این استان داریم تا به امروز هیچ برنامه برای باروری ابرها برای تامین آب شرب هیچ اقدامی نشده است.

استان زنجان، با اشاره به اهمیت مدیریت بهینه مصرف آب، ادامه داد: دراستان زنجان  ۸۰درصد از آب های زیر زمینی  استفاده می شود، تصریح کرد: سد ایانلو  مراش دارای آب با کیفیت از نظر آلودگی به سرب و مواد سنگین فلزی است.
photo_۲۰۲۳-۰۵-۰۶_۱۹-۱۷-۵۵

به گزارش ایلنا؛ در پایان این نشست خبری خبرنگاران و مسئولین آب منطق های زنجان از وضعیت آبی سد تهم باز دید کردند.

انتهای پیام/منبع:ایلنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.